Храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец”
7928

Храм “Свети Николай Мирликийски Чудотворец” е най-старата запазена църква в Плевен и е единственият паметник от Възраждането с национално значение. Историческите документи показват, че е съществувал малък параклис от 13 в., който в края на 14 в., когато османските турци завладяват земите ни, многократно е ограбван и опожаряван. През 1699 г. плевенчани с много усилия успяват да получат ферман от султана, който им разрешава на мястото на стария параклис да построят по-голям храм. Построен през 1834 г. “Свети Николай” се превръща в център на борбата за църковна и национална независимост.
Сградата е вкопана в земята с около 2 м, според изискванията на турската власт. Камбанарията и е построена отделно, недалеч от централния вход на църквата, през 1883 г., а голямата камбана в нея е дар от финландски търговец. Храмът е типична трикорабна базилика, характерна за нашето Възраждане. Съхранен през вековете и днес се радваме на автентичния му вид. На една от стените е поставена плоча, която дава кратка информация за историята на храма. В източната част на църквата е разположен иконостасът, който е завършен единадесет години след освещаването и. Изработен е от орехово дърво от майстор Петър и двама чираци от Тревненската дърворезбарска школа и е уникален с това, че релефните фигури са заменени със скулптурни изображения. Особено ценни са Владишкия трон и амвон, които са изработени през периода 1843 – 1845 година. Стените не са изографисани, но храмът притежава една от най-богатите колекции от икони (68 на брой), дело на Димитър Христов Зограф – брат на Захари Зограф, а останалите икони са рисувани от представители на самоковската школа. По стените, сводовете и арките за по-добра акустика са вградени 462 броя глинени гърнета. В църквата “Свети Николай Мирликийски Чудотворец” през 1877 г. в присъствието на руския император Александър II е била отслужена заупокойна молитва в чест на загиналите за освобождението на града войници.
Храмът “Св. Николай” е обявен за паметник на културата – място, където се срещат християнска духовност, историческа памет и ценна иконография и архитектура.
За контакти:
5800 Плевен
адрес: пл. "Свети Николай"