Регионален исторически музей
6873
Регионалният исторически музей е научен и културно-просветен институт, който осъществява издирването, проучването, представянето, опазването и популяризирането на паметниците на културата, природните образци, флората и фауната на територията на Плевенска област. Музеят е самостоятелно юридическо лице на бюджетна издръжка към Община Плевен.
Музеят води началото си от основаното през 1903 година Българско археологическо дружество – клон Плевен. Идеята е на проф. Иван Шишманов, а е реализирана от д-р Парашкев Стоянов и Юрдан Кантарджиев. Дружеството организира и провежда първите археологически разкопки на крепостта “Сторгозия” в парк Кайлъка, край Плевен и от намерените материали създава своя сбирка от предмети. През 1923 година е изложена в сградата на читалище "Съгласие", а през 1953 г. се създава окръжен народен общ Исторически музей. От 1984 г. музеят е разположен в двуетажна монументална сграда с художествено-архитектурна и историческа стойност – паметник на културата с национално значение. Построена е през 1884-1888 г. по италиански проект за казарма, с площ от около 7000 м2 и парк от 37 дка.
РИМ – Плевен е сред най-големите музеи в България с внушителен фонд от над 180 000 бр. музейни ценности.С високата си художествена, историческа и природонаучна стойност, те са изключително ценни свидетелства не само за българската история и култура, за палеонтологичното и антропологичното минало на гр. Плевен и региона, но и за историята на различни култури и народи, оставили трайни дири по нашите земи и в европейското културно пространство.
Експозицията е разположена в 24 зали, в пет раздела – Археология, Османско владичество и Възраждане, Етнография, Нова и най-нова история и Природа. В залите на музея може да се проследи хронологично и тематично появата и развитието на населението от Плевенския край през различните исторически периоди, духовното и икономическо възраждане на българина в епохата на Национално- революционните борби. Тук може да се видят: експозиция показваща историческото развитие на територията на Плевенска област за времето от 50 – 45 хил. години преди Хр. до края на XIV в. след Хр.; етнографска колекция представена чрез традицонното селско облекло, характерно за Северна България; копринени дрехи, западноевропейска мода и елементи използвани в бита от плевенчани в средата на 19 в.; нумизматичната колекция, включваща над 25 000 монети е една от най-значимите музейни колекции; копие на Вълчетрънското съкровище; експонати от богатото и разнообразно геоложко минало на региона, както и образци на флората и фауната и др.. Римският град Улпия Ескус е представен, чрез множество архитектурни детайли, възстановки на сгради, оригинални експонати. Специализираната библиотека на музея разполага с над 10 000 тома научна литература и периодични издания. Забележителна е и експозицията посветена на родената в Плевен известна оперна прима Гена Димитова. В структурата на музея са включени още: Фондове, научен архив и специализирана библиотека; връзки с медиите и музейни образователни програми и Ателие за реставрация и консервация. Музеят разполага и с открита експозиция в парка.
Регионален исторически музей
5800 Плевен, ул.Стоян Заимов №3
Телефон за контакти: 064/822 691
e-mail: plevenmuseum@dir.bg
уеб сайт: http://rim-pleven.com/
Работно време:
Зимно работно време: Лятно работно време:
( от 1 ноември до 31 март ) ( от 1 април до 31 октомври)
09:00-12:00 ч./ 12:30-17:30 ч. 09:30-12:00 ч./ 12:30-18:00 ч.
Почивен ден- Неделя
Индивидуални посетители Организирани групи(над 10 човека)
Възрастни- 6.00 лв. Възрастни- 2.00 лв.
Студенти- 3.00 лв. Студенти- 1.50 лв.
Ученици- 2.00 лв. Ученици- 1.00 лв.
Пенсионери- 2.00 лв. Пенсионери- 1.00 лв.
Хора с увреждания- безплатно Видеофилм- 0.50 лв.
Деца до 7 години- безплатно
Видеофилм- 1.00 лв.
Обзорна беседа Безплатен вход
На български език- 10.00 лв. За историческата част-всеки първи и трети
На английски език- 30.00 лв. понеделник на месеца.
На испански език- 30.00 лв. За природно-научната част-всеки втори и
четвърти понеделник на месеца