Превантивно-информационният център по зависимости – Плевен, проведе среща с членове на Ученическите съвети от 10 училища в града

2141

Превантивно-информационният център по зависимости – Плевен, проведе среща с членове на Ученическите съвети  от 10 училища в града

    На 24 октомври в Конферентната зала „Гена Димитрова“ екип от Превантивно-информационния център по зависимости проведе среща с членове на ученически съвети от училищата в Плевен, които са орган на ученическото самоуправление, обединяващ и представляващ волята на учениците. Проявата, организирана от Община Плевен, бе по инициатива на ученическите съвети, като целта е в рамките на поредица от подобни срещи с представители на институциите в Плевен да се подобри комуникацията между тях и учащите.
   В срещата участваха над 40 представители на ученическите съвети на 10 плевенски училища: Професионалната гимназия по транспорт “Проф. Цветан Лазаров”, СУ “Пейо Яворов”, Професионалната гимназия по лозарство и винарство “Александър Стамболийски”, Професионалната гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване, ДФСГ “Интелект”, ПГПЧЕ “Димитър Димов”, Професионалната гимназия по механоелектротехника, Професионалната гимназия по електроника и химични технологии “Проф. Асен Златаров”, Професионалната гимназия по хранително-вкусови технологии “Луи Пастьор” и Професионалната гимназия по туризъм “Алеко Константинов”.
    Председателят на Общинския съвет по наркотични вещества Катя Божикова ги запозна с дейността и мисията на ОбСНВ и Превантивно-информационния център към него, споделяйки повече за това, с което се занимават специалистите на ПИЦ и предизвикателствата, пред които ежедневно са изправени в работата си.
    От своя страна младежите демонстрираха интерес по темите, свързани със зависимостите и употребата на наркотични вещества, показаха, че са доста добре запознати с проблематиката и не спестиха въпросите, които ги вълнуват. Работейки по групи, те формулираха най-важните теми, по които искат да научат повече, обосновавайки своя интерес именно към тях. Сред близо 30-те въпроса, които учениците поставиха, бяха защо наркотиците са легални в някои страни, а в други – не; какво кара хората да се пристрастяват към тях; социалната среда ли тласка човек към дрогата; как можем да помогнем, ако разберем, че някой от семейството ни употребява; колко време може да отнеме лечението на зависимостта и лузър ли си, ако не пушиш трева.
    Участниците споделиха мнението, че подобни инициативи могат да бъдат изключително полезни за младите хора в града. Те изразиха желание за следващи срещи със специалистите на ПИЦ, които да бъдат фокусирани върху теми, валидни за конкретни по-малки групи, предполагащи по-задълбочени дискусии, обмен на информация  с цел да подпомагане на личностното и социално ориентиране на младите.

 

Свалете в PDF