Община Плевен подкрепя Декларацията на кметовете за енергоефективност

1407

 

При посещението си в град Москва за участие в Срещата на кметовете за енергийна ефективност и устойчиво градско развитие в рамките на Международния форум "Руска енергетическа седмица" кметът на Община Плевен Георг Спартански засвидетелства присъединяването към Международната декларация на кметовете по въпросите на енергоефективността и устойчивото развитие:

 

ДЕКЛАРАЦИЯ ОТ МЕЖДУНАРОДНАТА СРЕЩА НА КМЕТОВЕТЕ НА ГРАДОВЕ ПО ВЪПРОСИТЕ ЗА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ И УСТОЙЧИВОТО РАЗВИТИЕ

1.В XXI век градовете имат ролята на основни драйвъри на световния икономически растеж. В 2007 година повече от половината население на земното кълбо е живеело в градовете. По прогнози на експертите тeхният брой към 2050 година ще стане 75 %.

2. Днес, по оценка на експертите, 75 % от потреблението на енергия и 75 % от изхвърлянето на въглероден двуокис се пада на градовете.

3. Днес най-големите градове на планетата при планирането на основните направления за развитието на градската среда определят стратегията на устойчивото развитие.

4. Под устойчиво развитие ние, кметовете на градовете, преди всичко имаме предвид устойчивото икономическо развитие, повишаване на достъпността, конкурентоспособността и надеждността на енергоснабдяването, запазването на околната среда.

5. Ние сме убедени, че устойчивото развитие на градовете ще способства за достигане на целите на Парижкото споразумение за климата, а също така на целите на устойчивото развитие, провъзгласени от ООН.

6. Ние сме убедени, че преходът към устойчиво развитие на града изисква комплексен подход, основан на внедряване на екологично чисти и енергийно ефективни технологии, а също така изменение на поведението на населението.

7. Ние признаваме, че приемането на повишените стандарти в областта на устойчивото развитие на градовете ще способства за енергийната ефективност, запазване на околната среда, създаване на култура и популяризиране на енергийно ефективния начин на живот.

8. Ние определяме, че основните сфери на използване на изпреварващите стандарти за осигуряване на жизнената дейност на градовете са внедряването на технологията „умен град“, иновационните технологии за енергийна ефективност на топлоснабдяването, технологиите за строителство на сгради с повишени стандарти на енергоснабдяване, преходът към светодиодно осветление и формирането на ново качество на градската светлинна среда, реализацията на широкото използване на възобновяеми източници на енергия в градското пространство и екологично чист транспорт.

9. Ние поддържаме по-нататъшното задълбочаване на международното сътрудничество в областта на енергийната ефективност и устойчивото развитие на градовете, в това число по такива направления като, обмяната на опит между градовете, създаване и напълване на международни бази данни за качественото формиране на целеви ориентири и приоритетни направления за устойчивото развитие на градовете на основата на международния бенчмаркинг.

10. Признавайки важността на формиране на култура и популяризацията  на енергийно-ефективния начин на живот за достигане на устойчиво развитие на градовете, ние призоваваме градовете да поддържат и активно да участват в публичните мероприятия по въпросите на енергийната ефективност, включително фестивали за енергоснабдяване.

11. Ние ще способстваме за присъединяване на градовете към настоящата декларация, с цел достигане със съвместни усилия към 2025 година икономията на 1 милиард тона условно гориво.

12. Ние приветстваме успеха на първата среща, състояла се на 23 ноември 2016 година в град Москва, и поддържаме инициативата за ежегодно провеждане в различни градове на среща на кметовете по въпросите на енергийната ефективност и устойчивото развитие.

13. Документът е открит за кметовете на градове, поддържащи инициативата и желаещи да се включат към съвместната декларация на международната среща на кметовете.